Zástavba avioniky G5/GTN do Cessna 172 pro IFR provoz

cessna_1

Obrátil se na nás spolumajitel letounu C-172P s požadavkem o upgrade avioniky, aby letoun splňoval podmínky pro IFR provoz. Z moderní avioniky byl letoun vybaven pouze IFR navigací Garmin GTN650 a Garmin GTX328. Zbytek tvořila původní avionika, s kterou letoun opustil v roce 1986 výrobu.

Po krátké diskuzi jsme nalezli ideální avioniku, která splňovala požadavky zákazníka a zároveň nebyla finančně náročná. Místo umělého horizontu a gyroskopického kompasu zaujala dvojice certifikovaných Garmin G5, starý audiopanel KMA-24 byl nahrazen moderním GMA 345 s bluetooth. Aby letoun splňoval podmínku dvou radiostanic s rozestupem 8,33 kHz, byla nainstalována COM/NAV radiostanice Garmin GNC 255A. Navigační výbavu završil DME přijímač KN-62A obsahující harmonic filter, který je nezbytný pro provoz v Evropě.

cessna_2

Vzhledem k tomu, že se měnila převážná část radio racku, nabídli jsme zákazníkovi výměnu stávající kabeláže, která byla po různých modifikacích v neuspokojivém stavu. Díky obhlídce letadla před zástavbou jsme mohli připravit kabelový svazek bez nutnosti uzemnit letadlo v našem hangáru a zkrátit dobu instalace do letounu o jeden týden.

cessna_3

Po přistavení letounu jsme okamžitě začali s pracemi. Prvním krokem bylo odstranění staré kabeláže a instalace nové předpřipravené. Nová kabeláž byla oproti stávající stažena do společných svazků a ochráněna smršťovací bužírkou. Během demontáže jsme odstranili i starý nevyužívaný chladič radiostanice, který vytvářel zbytečná kila navíc. Následně byl odstraněn starý radio rack a vložen nový.

cessna_4

Jelikož bylo jedno z CDI nepoužíváno, nahradili jsme jej umělým horizontem a vytvořili z něj tak záložní přístroj. Během zástavby jsme zaslepili otvory po odstraněné avionice a vyřezali v plastovém překrytu palubní desky místo pro nové Garmin G5.

cessna_5

Za 10 dní od začátku zástavby byl letoun připraven na první pozemní zkoušky spojené s kalibrací magnetometru GMU 11. Po pozemních zkouškách zbývalo pouze přeměřit novou avioniku a provést měření odpovídače a výškoměru, aby letoun ze stránky avioniky splňoval veškeré podmínky pro odstranění omezení pro VFR lety dle OLZ.

cessna_6

Dokončení zástavby proběhlo 4 dny od pozemních testů během kterých byla na letounu opravena kontrolka přepětí v palubní síti, vyměněny audio jacky za stereo a zkompletována veškerá dokumentace včetně uvolnění do provozu a aktualizován firmware na GTN 650. Během letových zkoušek se projevila nízká citlivost GS na G5 a GI-106, která byla způsobena původním splitterem na koaxiálním kabelu. Výměnu splitteru za nový jsme díky skladovým zásobám společnosti AIR TEAM zvládli během hodiny a při druhém testovacím letu již přijímač GS vykazoval dvojnásobnou citlivost.

cessna_7

Petr Babák, majitel letounu OK-CLL: Ačkoli jsem měl zpočátku z realizace zástavby nové avioniky v AIR TEAM service mírné obavy, neboť se jednalo o jejich první projekt v novém hangáru na LKTB, potvrdila se během realizace obrovská profesionalita celého týmu. Modernizace avioniky mého letounu proběhla rychle, velmi kvalitně a efektivně. Cením si zejména faktu, že oproti jiným servisům nevymýšleli nesmyslné vícepráce a neúčtovali každou drobnost, ale naopak se snažili, a to i na svoje náklady, maximálně můj letoun zdokonalit. Bezesporu je jejich velkou výhodou zázemí mateřské společnosti AIR TEAM a to jak v přístupu ke skladovým zásobám avionických dílů, tak v dlouholeté spolupráci s výrobci avioniky a přístupu k technických informacím, STC a školením.

Přemýšlíte o podobné zástavbě avioniky? Neváhejte nám napsat a obratem se Vám ozveme s individuální nabídkou. V průběhu letních měsíců navíc nabízíme mimo sezónní slevu ve výši 30%.